TIR EPD Uygulamasının yeni sürümü hazır

             100 avroluk işlem Türk nakliyecisine ücretsiz. Sınır kapılarında tek gidişte 30 ila 100 Avro arasında ücret verilerek gerçekleştirilen elektronik özet beyan işlemleri, internet olan her yerden ücretsiz yapılabiliyor.

 

 

 

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) üyesi bulunduğu Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği (IRU) tarafından 11 Avrupa Birliği ülkesine ücretsiz ön beyan ve özet beyan yapmaya imkan sağlayan, TIR EPD (TIR- Electronic Pre Declaration) uygulamasının yeni sürümünün kullanıma hazır hale getirildiği bildirildi. 

     TOBB’dan yapılan yazılı açıklamada, 11 Eylül 2001 tarihinde yaşanan olaylar sonucunda Dünya Gümrük Örgütü ülkelerin eşya ve yolcu hareketliliğine bir dizi standart getirerek, güvenlik öncelikli yaklaşımların dünya çapında uygulanması için tavsiye niteliğinde Güvenli Standartlar Çerçevesi (Safe Framework of the Standarts) yayımladığı hatırlatıldı. 

Bu standartların aşamalı olarak 2009 yılı itibariyle Avrupa Birliği tarafından uygulanmaya başlandığı kaydedilen açıklamada, son olarak 1 Şubat 2011 itibariyle üçüncü ülkelerden AB’ye ve AB’den üçüncü ülkelere gerçekleştirilecek ithalat ve ihracat işlemleri için tüm taşıma türlerinde (havayolu, denizyolu, demiryolu, karayolu) AB gümrük idarelerine elektronik ortamda ön varış bilgisi ve özet beyan sunulması zorunlu hale geldi. 

 Söz konusu uygulamayla AB’ye ve AB’den gerçekleştirilecek her bir ithalat/ihracat işlemi için seçilen güzergaha göre değişkenlik göstererek tek gidişte ortalama 30 ile 100 avro arasında ilave maliyet ortaya çıktığı belirtilen açıklamada, bu durumun, karayoluyla yıllık asgari 500 bin elektronik işlem yapılması öngörüsüyle yaklaşık 30 milyon avro (62 milyon TL) tutarında bir kaynağın Türkiye’deki nakliyeciler aracılığıyla AB’de yerleşik gümrük komisyoncularına aktarılması anlamı taşıdığı kaydedildi. 
     
     ÜCRETSİZ BİR ALTERNATİF: IRU TIR EPD SİSTEMİ
     
 Açıklamada, söz konusu uygulamanın yürürlüğe girmesinden önce, çeşitli faaliyetler ile sektörü konu hakkında bilgilendiren TOBB’un üyesi bulunduğu IRU (Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği) tarafından 11 Avrupa Birliği ülkesine ücretsiz ön beyan ve özet beyan yapmaya imkan sağlayan ”TIR EPD” uygulamasının yeni sürümünün kullanıma hazır hale getirildiği belirtildi. 

Tüm TIR Karnesi hamilleri tarafından TOBB aracılığıyla ücretsiz olarak kayıt olunabilen sistem, Ocak 2009’dan bu yana Avrupa Birliği gümrüklerine elektronik ön beyanın gönderilmesine imkan tanıyor. 1 Ocak 2011’den itibaren sistem AB tarafından yeni düzenleme çerçevesinde elektronik giriş/çıkış özet beyan yapmayı sağlıyor. 
     
     BULGARİSTAN’A ÜCRETSİZ ÖZET GİRİŞ/ÇIKIŞ BEYANI MÜMKÜN
     
Yenilenen sistem kullanıcı dostu olmasının yanı sıra ücretsiz olmasıyla da avantaj sağlıyor. Sınır kapılarında gümrük spedisyon/aracı firmalar tarafından tek gidişte 30 ile 100 avro arasında ücret verilerek gerçekleştirilen elektronik özet beyan işlemleri, firma yetkililerince internet erişimi olan her yerden ücretsiz yapılabiliyor. Türk nakliyecilerinin AB’ye karayolu ile en sık çıkış yaptıkları kapı olan Kapıkule-Kapitan Andreevo Sınır Kapısında yaşanan yığılmaların da önlenmesi mümkün olacak. TIR EPD sisteminin kullanılmasıyla hem maliyet hem zaman açısından yaşanan sıkıntılar büyük ölçüde giderilebilecek. 
     
     FRANSA VE ALMANYA ÇOK YAKINDA IRU TIR-EPD KAPSAMINDA
     
Halihazırda sisteme Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Polonya, Romanya, Slovakya ve Slovenya ülkeleri dahil. Kısa bir süre içerisinde Fransa ve Almanya’nın da IRU TIR EPD sistemine dahil olmasıyla, Türkiye’ye yönelik ithalat taşımalarında da etkin olarak kullanılmaya başlanacak. Diğer AB ülkelerinin de bu sisteme katılması için girişimler devam ediyor.

Bu yazı Lojistik Haber kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.