Mena, Mersin- İskenderiye ro-ro servisi başlatıyor

 

Mena Lines 27 Şubat 2012 Pazartesi günü Türkiye’nin Mersin ve Mısır’ın İskenderiye limanları arasında ro – ro seferleri başlıyor. 

 

Mena Lines, 120 TIR kapasiteli Mv Rüzgar isimli gemi  Mersin Limanı’ndan Mısır’ın İskenderiye Limanı’na haftada karşılıklı iki sefer yapmaya başlayacak. Ro-Ro gemisi, TIR’ları yükleyerek her pazartesi  ve perşembe akşamı Mersin limanından hareket edecek. TIR’ların şoförleri de gemide kendilerine ayrılan alanlar ve kamaralarında seyahat edecek. Sefer süresi 24 saat olarak planlanıyor. 

 

Ro – ro servisi Mısır ve Türkiye arasında uluslararası kara yolu sevkiyatlarını düzenli hale getirecek. Bunun ötesindeAfrikave Ortadoğu ile Avrasya’yı birbirine bağlayarak bölgeler arası transit ticarete önemli katkı sağlayacak.  Bölgeler arası bu yeni güzergah ile Mersin limanı önemini arttıracak, Türkiye ise doğu-batı arasındaki köprü rolüne, Güney-Kuzey transit güzergahını da eklemiş olacak. Bu servis sayesinde haftada 240 TIR’ın Mısır ve Mısır üzerinden Suudi Arabistan, Ürdün ve diğer körfez ülkelerine ulaşımı mümkün olabilecek. 

 

Servisi başlatacak Mena Lines’ın yetkilisi Burak Dinç, Suriye’deki gelişmeler nedeniyle aksayan Türkiye’nin karayolu ile taşıma gereksinimine alternatif olarak en  güvenli güzergahın Mısır transit geçiş güzergahı olduğunu vurgulayarak; ‘Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün ve diğer körfez bölgesi ülkelerine taşıma yapan karayolu firmalarına alternatif güzergah oluşturmak için Mısır transit geçişi ve Kızıldeniz feribot geçişleri için de karayolu taşıma firmalarına paket servisler sunacağız’ dedi. Ro – ro servisinin karayolu firmalarına hayırlı olmasını dileyen Dinç, fiyat tarifesi ve bonus uygulamaları hakkında bilgilendirmelerin firma web sitesinden yapılacağını ekledi.

 

Mersin-İskenderiye Ro – ro projesinin Türkiye için Mısır’ın ötesinde, Afrika’daki pazarlara önemli bir erişim imkanı sağlayarak Türkiye’nin hem Mısırla hem de tüm Afrika kıtasıyla olan ticaret ve yatırım ilişkilerinin gelişmesinin itici gücü olacağını vurgulayan DEİK/Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield, ‘iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi için hızlı ve güvenilir bir karayolu taşımacılığı alternatifi geliştirilmesi zorunluluğundan hareketle Türk-Mısır İş Konseyi olarak girişimlerini başlattığımız Mersin ile İskenderiye arasında Roll-on/roll-off seferleri projemizin hayata geçecek olmasından büyük mutluluk duyuyoruz’ dedi.

Bu yazı Lojistik Haber kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.