Macar Hava Yolları da iflas etti

Spanair’den sonra Macar Hava Yolları (Malev) da bu sabah itibarıyla resmen iflasını istedi. Borcunun 60 milyar forint (200 milyon avro) olduğu, Avrupa Birliği’nin kabul etmemesi üzerine..
 
   
 
Malev Yönetim Kurulu Başkanı Janos Berenyi, Macar hükümetinin Malev’in iflas etmemesi için elinden geleni yaptığını, krizin atlatılması için çalıştıklarını, ancak tüm çabalarına rağmen gerekli maddi desteği bulamadıklarını belirterek, artık yapacakları bir şey olmadığını, iflaslarını verdiklerini söyledi.

 

Geçtiğimiz yıl sonu itibariyle biriken borçları sebebiyle ödeme zorluğu çekmeye başlayan Malev’in bu hafta başı itibarıyla her an iflas edebileceği konuşuluyordu.

Malev Yönetim Kurulu Başkanı Berenyi, 3 gün önce yaptığı basın toplantısında, ”Panik yapmayın, şimdilik tüm seferlerimizi aksaklık olmadan gerçekleştiriyoruz” açıklamasında bulunmuştu.
Malev’in borcunun 60 milyar forint (200 milyon avro) olduğu, Avrupa Birliği’nin kabul etmemesi üzerine Macar hükümetinin Malev’e maddi katkıda bulunamadığı için iflasın kaçınılmaz olduğu belirtildi.
Havayolu şirketleri zor durumda
Dünyanın büyük bölümünde yoğun şekilde hissedilen ekonomik krizin vurduğu sektörlerin başında havayolu geliyor.

Geçtiğimiz hafta yaşanılan kriz sebebiyle İspanya havayolu şirketi Spanair iflasını açıklamış, ABD’li havayodlu şirketi “American Airlaines” ise 13 bin kişiyi işten çıkarma kararı almıştı.

Bu yazı Lojistik Haber kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.